Pěstování

Každá rostlina chce v ideálním případě své...v praxi se obvykle musí zvolit nějaký kompromis. Každá rostlina chce své, každá pochází z jiných podmínek, z jiných kontinentů...najít vhodný průsečík potřeb různých druhů a rodů bývá občas umění. Někdy ovšem kompromisy dělat nejde a náročnějším druhům musíme věnovat soustavnou péči, zatímco ty méně náročné snesou, když na ně občas zapomenete. Napište nám, s čím si nevíte rady, nejste si jistí. Po více než dvaceti letech pěstování jsme již nějaké zkušenosti nasbírali. Nemáme ale jistě patent na rozum. I přesto se s Vámi rádi o své zkušenosti podělíme a snad Vám pomohou.

68 komentářů:

  1. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala na pěstování orchideje Vandy. Ráda bych si jí pořídila,ale nevím jak je nejlepší ji pěstovat, jestli ji mít zasazenou normálně v květináči, tak jako ostatní orchideje nebo jestli ji dát do vysoké vázy tak jako je to k vidění třeba v obchodech a nebo jestli stačí,aby měla kořeny v košíčku a v něm byl třeba mech a aby byla zavěšena někde na slunném místě. Předem děkuji za odpověď.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,
      Vandy lze poměrně s úspěchem udržet v běžném bytě. Samozřejmě za předpokladu, že rostliny dostanou, co potřebují. To znamená dostatečnou vlhkost, teplotu nejlépe mezi 16 a 35°C a dostatek světla (raději rozptýleného světla než přímého slunce).

      Nejčastěji bývá problém s dostatečnou vlhkostí. Pokud máte spíše vlhčí byt, měla by být dostatečná zálivka každý druhý den. Od jara do podzimu můžete do každé druhé až třetí zálivky přidat ve slabé koncentraci hnojivo určené pro kvetení orchidejí (např. Orchimix, Biplantol Guano). Pokud máte suchý byt, mohu na základě zkušeností mnoha našich zákazníků doporučit použití vázy, která zabezpečuje v okolí kořenů přeci jen vlhčí a stálejší mikroklima. Listovou část doporučuji nechat volně v prostoru, nad vázou. Zálivku můžete provádět buď smáčením celé rostliny do vody, nebo rosením.

      Co se týče způsobu pěstování, my dáváme přednost pěstování bez jakéhokoli balu. Známe i pěstitele, kteří upřednostňují pěstování v květináčích ve velkých kusech borky...popravdě si myslím, že jde jen o věc názoru a rostlinám je to tak nějak jedno...Nedoporučoval bych pouze pěstování v klasickém kůrovém substrátu. V něm, alespoň podle našeho pozorování, rostliny velmi neochotně kvetou (zato tělem dorůstají nebývalých rozměrů).

      Důležitá je i kvalita zálivkové vody. Ta by neměla být tvrdá. Pokud jste odkázána pouze na vodovodní vodu, doporučujeme ji alespoň převařit.

      Po přenesení Vandy do nových podmínek se může občas objevit zasychání či černání kořenů. Jde o reakci na změnu prostředí a měla by za několik dnů odeznít. V průběhu 1-2 týdnů by naopak měly začít narůstat nové kořeny. To je znamení, že rostlina má dostatek tepla, vláhy i světla a nic jí nechybí. V tu chvíli už se jen můžete těšit na kvetení:)

      Pokud byste ještě potřebovala cokoli upřesnit, napište mi sem. Pokud se pro Vandy rozhodnete, přeji Vám mnoho štěstí!

      Ondřej Lukscheiter
      (http://www.lukscheiter.eu/Orchideje/Orchideje-hybridni/Vanda-Ascda/)

      Vymazat
    2. Dobrý den,chci se zeptat, proč mně po nějaké době začnou u Vandy žloutnout list třeba uprostřed ,pak odejde celá.Dekuji za odpověď Hana Novotná.

      Vymazat
  2. Dobrý večer,
    moc děkuji za odpověď.
    Vrátím se ještě k pěstování Vandy. Píšete že je lepší nechat listovou část nad vázou...Takže ktera vaza,resp. typ vazy je vhodny..vazy, ktere vidim v obchodech jsou obrovske a listnata cast Vandy je ve vaze....Pokud je t mozne poslete mi prosim nejaky typ na vhodnou nadobu na pestovani Vandy...
    Predem diky moc

    OdpovědětVymazat
  3. Váz vhodných k pěstování je na trhu poměrně dost různých typů. V zásadě jde o to, aby byla dost vysoká a prostorná, nejlépe tak, aby kořeny nebyly ve váze namačkané (je dobré počítat s tím, že narostou i nové kořeny!) a aby nebyly zbytečně ohnuté o dno. (Na dno je vcelku vhodné dát nějaký materiál jako keramzit, korek, kamínky atd. ve vrstvě 2-5cm...aby držel špičky kořenů nad vodou, která občas steče na dno vázy.) Váza by neměla být příliš otevřená, aby se z ní vlhkost nevypařovala příliš rychle, ale zase ne s příliš úzkým hrdlem, abyste rostlinu bez problémů dostala dovnitř i ven...

    Rostliny, pokud jsou například vsazené do plastového košíčku jako ty od nás, se mohou upevnit do vázy tak, že provléknete do kříže košíčkem něco jako bambusový klacík, špejli, pevný drát, apod., tak aby přesahoval šířku hrdla vázy. Tak bude rostlina ve váze stabilní a zároveň bude listová část nad úrovní vázy a kořeny uvnitř.

    Pro ilustraci jak je myšleno to upevnění rostliny nad nádobou, se můžete podívat na tyto linky:

    http://www.lukscheiter.cz/poradna/rhyncho1.jpg
    http://www.lukscheiter.cz/poradna/rhyncho2.jpg
    http://www.lukscheiter.cz/poradna/rhyncho3.jpg
    http://www.lukscheiter.cz/poradna/rhyncho4.jpg

    Na fotce je sice Rhynchostylis, ale to na principu upevnění nic nemění.

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  4. Dobrý den, ráda bych se dozvěděla více informací o pěstování tilandsie Juncea. Tuto tilandsii jsem si pořídila už asi před 3 lety, ze začátku se jí dařilo dobře a já jsem pozorovala její růst. Avšak poslední dobou se mi zdá, že začíná usychat. Je možné, že bych udělala nějakou chybu v jejím rosení, která se projevila až nyní? (rostlinu rosím jednou až dvakrát do týdne odstátou vodou)
    Předem děkuji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      velká většina podobných potíží s tilandsiemi bývá ve vodě a její kvalitě. Občas i ve znečištění vzduchu, ale to spíše zřídka.

      Myslím si, že po třech letech pěstování jste se již naučila, jaký rytmus zálivek a jak velké množství Vaše rostlina potřebuje a nejspíš jste jej ani v poslední době neměnila. Pokud ano, vraťte se k rytmu a množství vody, kterou jste rostlině dávala dříve.

      Z vlastní zkušenosti víme, že se může měnit v průběhu času kvalita zálivkové vody. Pokud například berete vodu z řeky, potoka, rybníka nebo jiného povrchového zdroje, může se na kvalitě podepsat například hnojení na přilehlých polích, nový průmyslový závod (to se týká i kvality vzduchu), tání, výskyt sinic a ještě spousta jiných možností. Při používání dešťové vody může krom výše zmíněného hrát roli i například to, že si člověk na střechu namontuje nové měděné okapy. Tilandsie (jako většina bromélií) měď nemají moc rády. Podobné je to s pozinkovými okapy, i když ne tak výrazné.

      Pokud byste používala vodovodní vodu, případně převařenou vodu nebo demi vodu, může být příčinou problémů nedostatek výživy. Zde stačí jednou za týden až dva přidávat do zálivkové vody hnojivo určené pro listovou výživu (např. http://www.lukscheiter.eu/Pestitelske-pomucky-a-doplnky/Hnojiva/Listove-hnojivo-Explantex-Univerzal-LH.html)

      Z Vašeho dotazu nedokážu určit, zda vodu před odstátím ještě i převařujete, zda jde o vodu z přírodního zdroje, či vodovodní. O přírodní vodě jsem psal výše. Vodovodní vodu je rozhodně lepší před použitím převařit a deficit živin doplnit hnojivem. Pokud jste používala vodovodní vodu bez převaření, pouze odstátou, nejspíš je zhoršující se kondice Vaší rostliny důsledkem postupného zasolení. Jde o to, v jaké fázi už je...ale experimentálně lze požít postup, kdy se rostliny na několik minut až desítek minut několikrát týdně smáčí v destilované vodě (ideálně v dest. vodě mírně okyselené na pH 4,5-5). Zasolení se tak může "vymýt" Pokud se to podchytí včas, je tato metoda úspěšná. Občas ale již vlivem zasolení dojde k nezvratným poškozením listů a pak už je pozdě a lze jen doufat, že rostlina načerpá alespoň dost sil na to, aby vyhnala odnož a tato již poroste normálně.

      Rozhodně je dobré si udělat jednoduchý test používané vody. Sady na testování se dnes dají sehnat vcelku levně. Dobrý je například test Tetra 6in1 (http://www.zbozi.cz/?typ=produkty&q=test+tetra+6in1) Občas člověka výsledky mohou překvapit.

      Pokud byste potřebovala s interpretací výsledků testu poradit, obraťte se na nás prosím e-mailem (chotec@lukscheiter.cz), vyřešíme to již individuálně.

      S pozdravem a přáním hezkého dne
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  5. Dobrý den,
    dá se Vanilla pěstovat volně, bez květináče, pouze v kůře a rašeliníku? Děkuji. Olga.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      v zásadě ano, ale doporučil bych udělat kolem kořenů ten bal větší. Rašeliník je schopný zadržovat velké množství vody a s ní i živin, takže by to měla rostlina zvládnout.

      V závislosti na podmínkách (čím vlhčeji a tepleji bude rostlina mít, tím dříve) začnou z pod listů vyrážet nové kořeny. Jakmile se rostlina chytne podkladu těmito, je v podstatě vyhráno. Rostlinu můžete rosit po celé délce, Vanilky to mají rády.

      S pozdravem a přáním hezkého dne
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  6. Hezký den,
    mám dotaz ohledně dozrávání semen tillandsií. Přes zimu mi dozrávalo několik semeníků, ale u rostlin T. fuchsii a T. pohliana nedošlo k obvyklému prasknutí tobolky a následnému obnažení ochmýřených semen, ale tobolka se pouze podélně rozevřela na tři části a semena jsou dále ukryta. Znamená to, že v zimním období nekvalitně uzrála, nebo jen tobolka nedostatečně praskla a je na místě semena "násilím" vyndat?

    Díyk předem za radu.

    Martin

    OdpovědětVymazat
  7. Dobrý den,

    ano, občas se i u tilandsií stane, že jsou semena neklíčivá, nedovyvinou se, apod. Příčin může být několik, od opylení starým, příliš vlhkým nebo neživým pylem, slabší kondicí rostlin, zimním obdobím....atd.

    Podle našich zkušeností obvykle semena ze "špatného" semeníku bohužel neklíčí.

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  8. Dobrý den,
    nemyslím si, že jsem úplný začátečník, ale stále mi, nevím proč, nejde Ludisia discolor. To, co mi zbylo z krásného ex., který jsem asi před dvěma lety koupil, nyní pěstuji na chodbě paneláku, kam zavítá slunce chvílemi jen odpoledne. Bez problémů mi zde rostou např. Coelogyne cristata a Dendrobium kingianum. Pěstební substrát je lehčí mírně vlhký. Podle mne by rostlina měla bez problémů růst. Leč opak je pravdou. Ze tří oddénků vždy na konci vyroste pár malých listů, z nichž po čase část spodních zase zčervená a odeschne. Je celkem jedno, jestli zvýším, nebo snížím zálivku. Na listech nejsou žádné známky poškození škůdci. Asi něco dělám špatně, ale co?
    Děkuji
    Karel

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      zkuste rostlinu přemístit na jiné místo. Nejspíš jí na tomto něco schází. Občas je těžké říct co, ale po přemístění se stav rostliny obvykle zlepší.

      Místo by mělo být stinné, přes léto spíše teplé a vlhké, přes zimu může teplota klesat k 5-10°C a občasný přísušek není na závadu.

      Substrát bych doporučil rašelinový, nikoli pro jiné orchideje typický kůrový. Ludisie jsou zemní orchideje a potřebují mít kořeny vlhké po delší dobu. Spolu s přemístěním můžete rostlinu pohnojit hnojivem s obsahem stopových prvků - nejlépe postřik na list aplikovanou v podvečerních nebo brzkých ranních hodinách (to si rostliny vezmou nejvíce)

      S pozdravem a přáním hezkého dne
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  9. Dobrý den,chtěla jsem se zeptat ohledně pěstování jiných druhů orchidejí než phalenopsisů.Máme jich doma kolem dvaceti,ale láká nás třeba pěstování Vámi nabízených BlC.Shinfong Luohyang Tian Mu X BLC.King of Taiwan Da Shong Kód:cat-007,019.bohužel se bojíme,aby jsme si tyto krásné orchideje pořídili a nevěděli zda nám budou doma prospívat.Máme možnost je pěstovat na západních a východních parapetech v paneláku s ústředním topením,teploty kolem 20-26°C.Prosím o radu zda by nám tyto uvedené orchideje s trochou štěstí doma prospívali,nebo uvedení jiných druhů,které by byly pro nás vhodnější.Jinak phalenopsisy nám prospívají bezkonkurenčně,máme plná okna květů,jen nás tedy ještě lákají i jiné druhy orchidejí.Dále jsem se chtěla ještě zeptat,zda je možné si objednat z Vašich stránek vybrané druhy a vyzvednout si je na blížící se výstavě v Chotči.Děkuji za odpověď,s přáním hezkého dne Jana Hadová,Jičín.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      katleje pořebují o něco více světla než Phalaenopsisy, snesou také větší sucho a výkyvy teplot. Umístil bych je tedy raději na západní okno.

      Pokud máte možnost rostliny na konci léta a na podzim umístit na balkón nebo terasu (nebo třeba na zahradu na chatě, atd.), určitě Vám budou prospívat. V bytě, pokud by měly celoročně stejné podmínky, by jen velmi neochotně nakvétaly. Letnění rostlinám dopřeje výkyvy teplot (bez problémů můžete rostliny nechat venku až do doby kdy budou teploty někde kolem 3-5°C), obvykle i více světla než za oknem a také prosychání.

      Pokud se rozhodnete pro pěstování katlejí, můžete si rostlinu samozřejmě na výstavu zarezervovat. Přímo na místě uvidíte všechny nybízené hybridy a vběr můžete klidně na místě změnit.

      S pozdravem a přáním hezkého dne
      Ondřej Lukscheiter

      S

      Vymazat
  10. Dobrý den, doma mám tilandsii Brachycaulos. V poslední době pozoruji, že se jí udělaly hnědé skvrny na listech. Prosím vás o radu, co s touto rostlinou mám dělat, aby zůstala zelená jako dříve. Děkuji za odpověď

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      skvrny na listech mohou mít původ například i ve zvýšené intenztě světla v jarních měsících po méně světlé zimě.

      Samozřejmě by mohlo jít i o houbovou chorobu nebo jiné onemocnění.

      Pokud jsou skvrny ohraničené okrajem jiné barvy, nebo jsou mokvavé, změklé, půjde spíše o chorobu. Pak by bylo na místě ošetření fugicidním přípravkem (nejlépe širokospektálním, nezaloženým na mědi coby účinné látce).

      Bohužel podle vašeho popisu nejde o moc více říci...snad fotografie by napověděla více.

      S pozdravem a přáním hezkého dne
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  11. dobrý den,
    prosím o radu. Mám doma několik orchidejí Phalaenopsis. Některé již opakovaně kvetly, ale v poslední době na stvolech vyráží nové sazenice a tím se domnívám přestávají nasazovat na květy v čem je problém? děkuji za radu

    OdpovědětVymazat
  12. Dobrý den,

    tvorba nových rostlin (keiki) na květních svolech namísto poupat a květů se řídí

    - genetickými předpoklady rostliny (některé křížence k tomu mají větší sklon, jiné menší),
    - vnějšími podmínkami (obvykle vyšší teplota a méně světla nahrává tvorbě keiki
    - pěstitelem (například hnojení s vyšším obsahem dusíku a malým fosforu bude mít na tvorbu keiki také kladný vliv)

    Pokud o nové rostlinky nestojíte, bez obavkvětní stvol ustřihněte až těsně u staré rostliny. Po čase Vám rostlina vyřene novýa měl by už normálně kvést (za předpokladu, že se vyhnete výše uvedeným věcem...)

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  13. Dobrý den pane inženýre,
    nedávno jsem Vás kontaktovala ohledně péče o vandu, když se mi nezdály její kořeny. Je v klima váze, rosím jak jste doporučoval. Sice nové kořeny ještě nevyráží, ale vykvetla, tak se jdu pochlubit. Díky za rady a doufám že se polepší.
    http://jedubaba1.rajce.idnes.cz/orchideje_-_vanda%2C_ascocenda/#DSC04966.jpg

    OdpovědětVymazat
  14. Dobrý den,
    poradíte mi prosím nějakou atraktivní terestrickou orchidej,která bude umístěna proti oknu ve velkém květináči s keramzitem. Děkuji. Olga.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      pokud je to místo stinnější, rozhodně bych doporučoval některého zástupce rodu Eria (E.iridifolia patří k nejvděčnějším), z menších je dobrou volbou Ludisia discolor. Velké trsy dělá také například Pholidota imbricata a zároveň je velmi jednoduchá na pěstování. Těch možností je spousta. Zmínil jsem zde tři, které si myslím že by byly nejméně komplikované na péči.

      Pokud plánujete pěstovat rostlinu pouze v keramzitu, popravdě bych Vám doporučil zkusit použít jiný materiál. Keramzit není z dlouhodobého hlediska pro rostliny úplně nejvhodnější.

      S pozdravem
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  15. Dobrý den,
    Tillandsia ericii, kterou mám ve vitrině na jižním okně, se podle mne moc nedaří. Konce listů zasychají a rostlina v růstu stagnuje. Ve vitrině mám mimo jiné Schoenorchis fragrans, Haraella retrocalla a Phalenopsis gibossa, kterým se daří dobře. Slušně se daří i řadě jiných Tillandsií (např. T. aurea, T. albertiana, T. tenebra a T. giliesii). Vitrina je jen pasivně větraná. Rosím většinou dvakrát, někdy třikrát týdně. V literatuře jsem nároky této Tillansie nenašel. Nemám ji vyndat ven více "na vzduch"?
    Děkuji
    Karel Schön

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      ano, myslím, že by jí to prospělo.

      s pozdravem
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  16. Dobrý den,
    koupila jsem si orchidej Vanda. Když odkvetly její květy, začaly rostliny v rozpětí zhruba 10 cm nad a pod úrovní bývalých stonků s květy odpadávat listy a to tak, že nejdříve list u kmínku zezloutně až zhnědne a pak odpadne a současně celý kmen rostliny ztmavnul do tmavě hnědé. Vanda má od spodu puštěné asi 2 nové výhonky, tyto ani nerostou ani neopadávají. Kořeny se zdají být v pořádku, i když zhruba 2-3 dny zpět jim zčernaly špičky, ale přenesli jsme je do jiné místnosti, tak to může být tím. Prosím o radu. Ještě bych dodala, že asi před měsícem jsem omylem zapomněla Vandu namočenou ve vodní lázni asi 5 hod. - může to být toho následek? A co teď s tím?
    Děkuji
    L.P.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      opadávání listů u Vand zlobí více pěstitelů. Příčin může být více, nejčastěji to způsobuje houbová choroba. Často se s ní rostlina vypořádá sama, ale preventivně neuškodí postřik nějakým širokospektrálním fungicidem (např. Baycor, Ridomil)

      Myslím, že opadávání listů a zčernání špiček kořenů má spojitost...a příčinu bych hledal v nějakém stresu (zálivka chladnou vodou během hodně teplého dne, výkyv teploty, příliš intenzivní slunce, atd...může toho být spousta)

      Vodní lázeň, pokud nebyla ve studené vodě nebo ve vodě s hodně hnojivem, by neměla vadit ani pokud by trvala 5 hodin.

      Dobré by asi bylo teď rostlinu umístit na místo, kde jsou co nejstálejší podmínky. Zejména teplota by neměla moc klesat. Pro rozvoj hub je ideální kombinace tepla a neustálého vlhka...tudíž je dobré, aby rostlina po zálivce celá (a nejlépe co nejrychleji) oschla a voda jí nezůstávala stát zbytečně v paždí listů (zdravé rostlině to nevadí).

      Doporučil bych rosit na list i kořeny střídavě čistou měkkou vodu a vodu s malým přídavkem kapalného hnojiva. To by mělo přimět kořeny k opětovnému růstu. Mezi zálivkami ponechat rostlinu zcela oschnout. Jakmile kořeny opět začnou růst, mělo by být již vše bez problémů.

      S pozdravem a přáním mnoha radostí při pěstování
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  17. Dobrý den.
    Zajímalo by mne, je-li možno pěstovat nějakou orchideu u vnitřního bazénu, stálá celoroční teplota 30st., vlhkost vzduchu 50-60%?
    Děkuji

    OdpovědětVymazat
  18. Ano, v takových podmínkách by mohla dobře růst například vanilka, většina zástupců rodu Eria, některé Maxillarie nebo Stelisy. Určitě by tam dobře mohlo růst některé z Epidender s prodlouženým růstem (jako je E. ibaguense, coronatum, apod...) nebo z menších Epidendrum porpax. Velmi pravděpodobně by se tam dobře dařilo i Tolumniím. Všechny tyto druhy naleznete na www.lukscheiter.eu

    Chce to vybrat rostlinu, která pro svůj dobrý růst a nejlépe i pro kvetení nepotřebuje změny prostředí (pokles teploty, období sucha, apod.)

    S pozdravem a přáním šťastné ruky při výběru
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  19. Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat, jak správně pěstovat vanilku a zda je nutné i přihnojování speciálním hnojivem pro orchideje.
    Děkuji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, Vanilka má obecně ráda (alespoň pode zkušeností z našich skleníků) v mladém věku stinnější místo a čím je starší, tím více světla snese (a vyžaduje). Jsou to teplomilné a vlhkomilné rostliny. Hnojení se dá provádět v zásadě jakýmkoli listovým hnojivem. Mívají dost vzdušných kořenů,, takže si ho během postřikování vezmou dost.

      S pozdravem a přáním hodně štěstí s Vanilkou
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  20. Zdravím, potřebuji poradit.Mám chladnější bydlení a jdou u mne jen Dendrobium mobile , cymbium.Prosím o radu, jaký druh vońavé /i silně/
    orchideje se dají u Vás koupit. Zkoušel jsem i Miltonky, velice se mně líbí, ale po jednom zalití,vždy hned zhnědnou listy a rostlina končí.Zkoušel jsem to již desetkrát a vždy se stejným výsledkem. Děkuji za odpověď. Chromý

    OdpovědětVymazat
  21. Dobrý den,prosím,potřeboval bych poradit s rostlinou Vanda Coerulea,kterou pěstuji na severním okně,kde opačnou stranou od skla začala u stonku lehce žloutnout.Jinak listy jsou světle zelené.Děkuji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, tato změna barvy může být následkem nedostatku světla v zimním období (v kombinaci se severní stranou, kde je málo světla obecně), pokud by byla teplota nižší, může se proces světlání až zloutnutí urychlit.

      Vymazat
  22. Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat zda pro vykvetení Coelogyne cristata stačí teplota okolo 14°C. Orchidej byla letněna a vyrašily dvě pahlízy, z nichž jedna vytvořila základ poupěte. Ten se ale od října fatkticky nezměnil, jen nepatrně povyrostl. Rostlinu mám zavěšeneou na chodbě bytovky cca 1m od okna, teplota se pohybuje mezi 13-15 stupni. Nakvétá zde v pohodě D. kingianum a zimují zde tilandsie. Bude teplota stačit nebo ji mám raději hledat ještě chladnější místo? Minulou sezonu jsem orchidej přinesl do těchto podmínek a nevykvetla, ale mohlo to být tím že jsem ji kupoval v říjnu a nezvykla si.
    Děkuji za odpověď s pozdravem,
    Petr Šípek

    OdpovědětVymazat
  23. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala,zda je dobré pěstovat orchideje v průhledných květináčích(to ano),ale i v průhledných obalech.Kvůli fotosyntéze a zda je toto rozdílné u různých druhů orchidejí,myslím kořeny u phalek,které vidět jsou a např.u dendrobia,kde vidět nejsou.Snažím se pěstovat všechny orchideje právě takto,tak zda jim to nějak neuškodí.
    Děkuji za odpověď

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      průsvitné květináče slouží, přesně jak píšete, k tomu, aby mohly rostliny fotosyntetizovat i přes kořeny. Tímto způsobem si dokážou energii brát prakticky všechny epifytní orchideje. (Smysl to samozřejmě nemá u zemních orchidejí - ty ani nemají kořeny vyvinuté tak, aby mohly světlo efektivně přijímat)

      Rostliny si přes kořeny (v závislosti na velikosti, rozvoji růstu, atd.) mohou brát zhruba do 30% energie. Prakticky se bez toho obejde...konec konců ve dřívějších dobách, kdy průsvitné materiály neexistovaly, rostlinám ani nic jiného nezbývalo a také žily a kvetly. Pokud byste udělala pokus a nechala vedle sebe stát dvě rostliny a správně se o obě starala (první bez přístupu světla ke kořenům a druhá s průsvitným květináčem), viděla byste během let pěkně rozdíl - v průsvitníém by byla lépe rostlá.

      Myslím si, že průsvitným květináčem nic nepokazíte a rostlinám neublížíte. Pro Vás to bude mít tu výhodu, že uvidíte, v jakém jsou kořeny a substrát stavu.

      Přeji Vám hodně úspěchů (nejen) při pěstování Vašich rostlin!

      Vymazat
  24. Dobry den,vcera jsem si koupila druh tilandsie anita,mohu ji umistit do kvetinace s kameny bez hliny?a vyzaduje spise stin nez svetlo?bydlim v byte,sviti do oken skoro cely den.

    OdpovědětVymazat
  25. Dobrý den,

    Tillandsia 'Anita' je jedním z kultivarů Till. cyanea, proto i její pěstování bude stejné. Osobně bych Vám doporučil ponechat jí kořeny v substrátu. Lze použít rašelinový substrát, lignocel, rašeliník...zkrátka něco, co udrží kořeny ve vlhku.

    Rostliny lze pěstovat i s volnými kořeny, případně navázané epifytně...ale v bytových podmínkách to je docela složité (nutnost častého rosení, atd.) Pokud navíc máte hodně světlý byt, doporučil bych pěstování v substrátu dvojnásob. Myslím si, že by Vám rostlina zasychala.

    Pokud jí můžete nalézt nějaké polostiné místo, nebo alespoň s rozptýleným světlem, bude rostlina určitě raději než na přímém slunci - to jí nesvědčí.

    Přeji hodně štěstí!

    OdpovědětVymazat
  26. Dobrý den, mám orchidej Phalenopsis, na šlahounu po odkvětu se udělala nová sazenička, má i vzdušné kořeny. Co ted sní? Jak jí spravne oddělit a co dál, aby mi neuhynula? Děkuji za odpověd.

    OdpovědětVymazat
  27. Mladou rostlinu je dobré nechat na té staré narůst alespoň do doby než má alespoň tři kořínky po cca 5cm. V té době má obvykle už i dost vyvinuté listy. Pak se odstřihne nůžkami nebo nožem starý květní stvol kousek (1-2cm) nad i pod rostlinou a ta se zasadí jako běžná orchidej, do malého květináčku s kůrovým substrátem. Během krátkého času se rostlina zakoření a normálně roste. Ten starý květní stvol následně ustřihněte až dole u staré rostliny.

    OdpovědětVymazat
  28. Dobrý den,
    v sobotu jsem si na výstavě v Čimelicích koupila mou první tillandsii. Teď bych si u vás chtěla dokoupit ještě pár kousků a udělat nějaké pěkně aranžmá.
    Chtěla bych si zeptat, větev z jakého stromu bych mohla použít (tedy kromě vinně révy, tu u nás neseženu)
    Děkuji za odpověď.
    Hezký den

    OdpovědětVymazat
  29. Dobrý den,

    použít se dá v podstatě jakékoliv dřevo. Tilandsiím je prakticky "jedno", jakou mají pod sebou podložku. Z praktických důvodů se používá dřevo tvrdé, aby déle vydrželo. Dobrá je například dub nebo akát nebo třeba korek.

    OdpovědětVymazat
  30. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, mám několik druhů kříženců BLC., nevím kde dělám chybu, v létě jsou letněny, ale téměř všechny už mi zašly, u některých zčernají (uschnou) nové výhony a tím zajde celá rostlina, jiným seschnou listy a nové výhony nevytvoří vůbec, zalévám je aby nevyschly.... Dendrobium nobile, to projistotu neroste vůbec, má jen maličké nové výhonky, velké tak asi jeden centimetr a nerostou. Děkuji za odpověď, Aneta.

    OdpovědětVymazat
  31. Dobrý den,

    zdá se, že se Vašim rostlinám něco nelíbí. Máte možnost mít rostliny ještě teď venku? Pokud ano, tak je dejte někam, kde na ně bude moct přímo pršet. Nejlépe trochu výš od země. Pokud by se vyjasnilo, tak dejte rostliny z přímého slunce. Nechte péči čistě na přírodě. Jen zabezpečte, aby rostliny nestály v miskách plných vody (nejlépe, když jim misky venku vůbec nedáte)
    Podle předpovědi by měl být ještě i celý říjen vcelku teplý a deštivý, takže se budou moci nechat venku dlouho. Můžete je povzbudit k růstu přípravkem Biplantol Vital, který je vhodný pro "oživení" špatně rostoucích rostlin.

    Pokud se v těchto podmínkách rostliny vzpamatují a začnou růst, pak jsou příčiny dosavadního špatného růstu v zásadě dvě: 1) nedostatek vody (nebo také zálivka tvrdou vodou), 2) příliš světla (pravděpodobně v kombinaci s nízkou vzdušnou vlhkostí). Pokud by se rostliny nezačaly spravovat teď na dešti (viditelné to bude tak za 2 týdny a déle), ozvěte se mi na ondrej@lukscheiter.cz a zkusíme najít nějaké řešení individuálně.

    Přeji hodně štěstí!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý večer,
      děkuji Vám za radu, rostliny už jsou zpět venku, ještě pořídím Biplantol. Mám poslední otázku, jestli tak dělám správně : v případě že by nepršelo, jak moc zalévat, aby nevyschly? PS : možná jim vadilo přestěhování ...? Děkuji moc

      Vymazat
    2. Zálivku venku bych nechal na přírodě. Dostanou pravidelně rosu apod. Po přemístění domů je nechte po celou zimu vždy mezi zálivkami úplně proschnout. Zálivka v zimě ani nemusí být tolik vydatná, přidávat vodu je vhodné až zjara, kdy se objeví nové nárůstky.

      Vymazat
  32. Dobrý den,
    dostala jsem tilandsii Usneoides a ráda bych se dozvěděla jak správně ji pěstovat a jaké podmínky jsou pro ni vhodné. Děkuji za odpověď

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, jako u všech tilandsií, tak i u T. usneoides je důležité používat k zálivce (rosní) měkkou vodu, bez minerálů (dešťovou, převařenou, atd..). Podle našich zkušeností je pro T.usneoides nejlepší polostinné místo s dostatečným pohybem vzduchu a teplotami nad 10°C.

      Vymazat
  33. Dobrý den pane Lukscheitere,
    ráda bych si koupila několik rostlinek, ale nejdříve bych se chtěla poradit, jestli pro ně můžu vytvořit vhodné podmínky. Bydlíme ve spíše vlhčím rodinném domě se zahrádkou(v létě jsem letnila Nely Isler, krásně se mi rozrostla a zatím mi vyrůstá okolo 12ti šlahounů s květy). Máme hluboké okenní parapety, takže kytičky nestojí přímo nad topením. Okna máme všechny orientovaná na jih. Teplota se pohybuje v létě v rozmezí 20-26 stupňů, v zimě okolo 22 stupňů. Mám možnost zavěsit orchidej i do okna. Rosit každý den není problém. Vyhlídla jsem si u Vás několik kousků:
    Rhynchostylis gigantea 'red', Vandachostylis Tubtim Syam,V. Robert’s Delight “Crownfox Big Red” AM/ AOS , - je možné je pěstovat v košíku zavěšené v okně? Svědčí jim letnění?
    Brassia Rex 'Orchis', Oncidium Golden Shower , Tolumnia , BLC. Liu's Joyance 'Golden Tree' , Encyclia bulbosa, Epidendrum coronatum - můžou stát tyto orchideje na jižním okně a přes léto venku pod stromem?
    Jak se tyto orchideje dají rozmnožit? Tak jako Nelly Isler? Pokdud už jednou Nelly vykvete, je potřeba tuto odkvetlou hlízu vyhodit, nebo si ji můžu ponechat pro množení?
    Omlouvám se za množství dotazů a už teď se těším na odpověď!
    Hezký den, Veronika Petříková

    OdpovědětVymazat
  34. Dobrý den, dostala jsem dárkem orchidej Brassada mivada. Mohl byste mi prosím poradit jaké má nároky na pěstování? Zatím jsem ji umístila na jižní okno a zalévám jen mírně. Nerada bych o ni přišla. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      Brassada je hybrid Brassia a Ada. Obě jsou to rostliny spíše d polostínu a dobře snášející spíše bohatší zálivku. Osobně bych tuto rostlinu pěstoval jako většinu takových těch hybridů jako Cambria, Vuylstekera, Miltonidium atd... Neměl by s ní být větší problém.

      Vymazat
  35. Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu,koupila jsem si v loni na jaře Vandu,je zavěšená u okna na západní straně,denně ji na hodinu namáčím do dešťové vody,kterou mám v bytě aby měla pokojovou teplotu,rosím listy a přidávám na rosení do postřikovače i hnojivo na orchideje,pořád jdou nové listy a kořeny,ale květu jsem se už rok nedočkala,nevím jestli dělám někde chybu,ale myslím si,že se o ni starám dobře a výsledek žádný květ,předem moc děkuji za odpověď.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      je možné, že si Vanda na nové místo jen déle zvyká...Podle toho, co píšete, nejspíš děláte maximum pro to, aby se u Vás měla dobře...
      Koukněte jen na hnojivo, které používáte, jestli je dobré pro kvetení. Orchidejových hnojiv je spousta druhů a některé spíše podporují růst než kvetení. Pokud byste se chtěla dozvědět více o hnojivech a jejich užití, napište mi prosím e-mailem a já Vám pošlu číslo Tropického buletinu, kde je o tomto tématu psáno. S pozdravem O. Lukscheiter

      Vymazat
  36. Dobrý den, koupila jsem si orchidej Promenea xanthina a nikde (ani v literatuře, ani na internetu) nenašla informace o péči. Paní, co mi ji prodala (na výstavě masožravek Na Slupi) mi pouze řekla, že chce chladno. Prosím moc o nějaké informace a předem děkuji. I. Kovářová

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, Promenaea xanthina má nejraději stinné, chladnější a vlhké podmínky. Nesnáší přímé slunce a sucho. V dobrých podmínkách má listy zbarvené do zelena, pokud má moc světla či tepla, tak se obvykle ze zelené stává spíše šedá, šedozelená. Nároky bych ji přirovnal k Masdevaliím nebo Zygpetalům... Je docela škoda, že když už v botanické zahradě prodávají orchideje, že o nich nic nevědí...:( Mějte se prima a ať vám dobře roste!

      Vymazat
  37. Dobrý den,

    měla bych dotaz, jestli by jste mi prosím neporadil s pěstováním rostlinky Banisteriopsis caapi (Ayahuasca). Potřebuje prý hodně vlhkosti a tepla samozřejmě (popřípadně přidat perlit). Jen by mě zajímalo, jestli mi v našich podmínkách (Aš) přežije v pařníku/skleníku i v zimě, když nám tu celkem solidně mrzne:). Jestli mám pařník/skleník ještě nějak vyhřívat nebo něco podobného... Přijde mi rostlinka už trošku odrostlá (20-25cm), tak bych nerada, aby mi nepřežila.
    Za jakoukoliv radu moc děkuji,

    s pozdravem
    Dejmková Jana.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      tato rostlina pochází z tropické amazonské džungle a mráz zcela určitě nesnese. Osobně bych řekl, že už pokles pod 15°C jí bude nutit k zastavení růstu a pod 10°C bych očekával opadání listů a následné odumření.

      Do nevytápěného pařníku/skleníku bych ji určitě na zimu nedával. Lépe Vám přežije v bytě nebo vytápěném skleníku.

      Vymazat
    2. Dobrý den,

      chtěl bych se zeptat jak to dopadlo a případně poprosit o kontakt na dodavatele rostlinky Banisteriopsis caapi. Děkuji.

      Vymazat
  38. Dobrý den, chci Vás poprosit o radu jak se starat o Brassia Rex. Mám ji už delší dobu a nekvetla a moc neroste.....nevím co dělám špatně. Moc děkuji

    OdpovědětVymazat
  39. Dobrý den, Brassia Rex je kříženec B. verrucosa a B.gireoudiana. Po obou rodičích zdědila potřebu poklesu teploty v zimním období (obvykle stačí cca o 5-7°C oproti obvyklé terplotě během roku). Běhěm období se sníženou teplotou rostlina zarazí růst, pahlízy vyzrají a lépe, snadněji pak nakvétají.

    Péče v průběhu roku je zhruba stejná jako o běžné Phalaenopsisy. Ideální je umístění do polostínu/rozptýleného světla. Nemají rády moc slunce, to obvykle chytnou barvu do žluta (pokud se dokonce nespálí) a zarazí růst. Zalívají se cca 1x týdně, vždy po mírném vyschnutí substrátu. Hnojit můžete buď do každé zálivky poloviční koncentraci, než se doporučuje na obalu hnojiva, nebo plnou dávku ob jednu zálivku, střídat s čistou vodou.
    V období růstu můžete i rosit na listy, spolu se slabou koncentrací hnojiva na listovou výživu.

    Od jara do podzimu by měl být vidět růst (nové pahlízy nebo růst stávajících, případně i nárůst nových kořenů) Pokud to tak není, zkontrolujte jestli dodržujete (zhruba) výše popsanou péči. Nejčastější chybou bývá umístění příliš na světlo, nedostatek zálivky a hnojiva. Můžete také zkontrolovat kořeny a substrát - občas orchidej stačí jen přesadit a začne růst.

    Bohužel jsem z Vašeho dotazu nepoznal v jakých podmínkách Brassii máte, takže nezbývá Vám podat jen tyto obecné rady. Snad pomohou.

    OdpovědětVymazat
  40. Dobrý den, děkuji za informaci. Nové pahlízy rostou a zkusím ji podle Vás přesadit. Brassia je umístěna v koupelně na okně, asi na ni moc pálí sluníčko jelikož měla dva listy žluté,ale zkusím ji dát jinam a uvidíme....každopádně v zimním období ji dám do chládku a uvidíme co bude:)

    OdpovědětVymazat
  41. ray ban sunglasses outlet,ray ban usa,ray ban sunglasses,ray ban,rayban,ray bans,rayban sunglasses,cheap ray ban,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com
    prom dresses, http://www.cheap-weddingdresses.net/
    coach outlet, http://www.coachoutletus.us/
    pandora jewelry, http://www.pandorajewelryoutlet.us.com/
    mlb jerseys wholesale, http://www.cheapmlbjerseys.net/
    supra shoes, http://www.suprashoes.us.com/
    canada goose outlet, http://www.canadagoose.us.org/
    coach outlet, http://www.coachoutletonline-store.us.com/
    chicago blackhawks jersey, http://www.chicagoblackhawksjersey.us/
    supra sneakers, http://www.suprashoes.us.com/
    ray ban sunglasses, http://www.raybansunglass.com.au/
    christian louboutin shoes, http://www.christianlouboutinonline.us.com/
    michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors
    ray ban sunglasses, http://www.raybansunglassesonline.in.net/
    washington redskins jerseys, http://www.washingtonredskinsjersey.com/
    oakley sunglasses, http://www.oakleysunglassesonline.us.com/
    wm917

    OdpovědětVymazat
  42. Dobrý den, pane Lukscheitere, rád bych se touto cestou zeptal, čím je způsobena v zimních měsících (vegetační klid) zelenožlutá barva na cattleyích? Orchideje květou, listy jsou jinak zdravé.
    Mockrát děkuji,
    Jiří Heidler

    OdpovědětVymazat
  43. Dobrý den,
    zakoupil jsem si u Vás Vriesea chontalensis a zapomněl jsem si poznamenat, do jakého substrátu bych ji měl zasadit. Bohužel je již pravděpodobně vyprodána, protože v nabídce není a tím pádem ani komentář k ní.
    Děkuji.
    Karel Schön

    OdpovědětVymazat
  44. Dobrý den,
    dostala jsem darem navázanou orchidej Dendrobium treacherianum (Epigeneium lyonii). Je to několik pahlízek bez listů hnědavé barvy, jedna je zelenkavá. Prosím o radu, jak ji "probudit", jak o ni pečovat, aby začala růst.
    Děkuji. Milena Brchaňová

    OdpovědětVymazat
  45. K předchozímu dotazu. Omlouvám se, uvedla jsem špatný název orchideje. Jedná se o Dendrobium lamyaiae.
    Milena Brchaňová

    OdpovědětVymazat
  46. Dobrý den. Moc bych chtěl poděkovat za nedávno zaslané bromelie, nádherné kousky, super zabalené! Mám dotaz, sice se netýkají těchto rostlin ale jste určitě odborník a budete vědět. Koupil jsem korkovou větev a nějaké druhy rodu Tillandsia a lepidlo, chci se zeptat - může se lepit tělo rostliny na podklad nebo jak jsem někde četl jen kořeny, jsem začátečník a nerad bych rostlinám nějak ublížil. Moc děkuji za info. Petr

    OdpovědětVymazat