Choroby

Zdá se Vám, že Vaše rostliny napadla nějaká choroba (plíseň, houba, viróza, bakterióza)? Napište sem o Vašem problému, dobré je též popsat podmínky v nichž rostlinu pěstujete (teplota, světlo, vlhkost a zejména Vaše péče) Fotografie obvykle usnadní identifikaci problému.Stačí zadat odkaz na fotku na Facebooku nebo jiném místě webu.

17 komentářů:

  1. Dobrý den, objevily se mi na phale takové zvláštní tečky, jakoby kuličky. Co to je a co s tím?
    Fotografie listu je tady.
    http://foto.dama.cz/foto.php?f=1061178
    Děkuji za odpověď, Vlaďka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      z té fotografie to nevypadá na škůdce ani chorobu, ale spíš na nějakou fyziologickou poruchu. Neprováděla jste v poslední době nějaký postřik? Nebo nepoužila jste nové hnojivo? Takhle jako je to na fotce totiž vypadá reakce na přemíru mědi. Obvykle se to objevuje po použití fungicidu (přípravku proti houbám a plísním) založeném na mědi jakožto účinné látce.

      Pokud příznaky zůstanou stále stejné (a na nových listech se budou objevovat méně nebo vůbec), není se čeho obávat. Pokud by se projevy nějak vyvíjely (měknutí, propadání pletiv nebo cokoli podobného) dejte mi ještě vědět. Nepředpokládám ale, že by k nějakému zhoršení došlo.

      Nyní používejte vodu s co nejnižším obsahem látek (demi, převařenou, dešťovou - zde pozor na měděné střechy, okapy či zásobní nádrže...) po dobu cca měsíce. Rostlina to vydrží a přebytečné látky se vyplaví. Poté již opět začněte hnojit jak jste zvyklá.

      S pozdravem a přáním hezkého dne
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  2. Dobrý den, u několika tillandsií se mi přes zimu objevila stejná věc: témeř všechny listy na několika rostlinách jsou v polovině délky jakoby přerušeny reazavým proužkem. Vypadá to, jakoby se list v tom místě zlomil a zlom napadla jakási rezavá hniloba. K takovému poškození většiny listů u několika rostlin naráz však nedošlo, takže mi to přijde jako choroba či škůdce. Je to například u rostlin T. caput - medusae ale hlavně u Vriesea espinosae. Díky za případnou radu.

    Martin

    OdpovědětVymazat
  3. Dobrý den, skutečně se jedná o houbovou chorobu. Doporučuji napadené rostliny dát stranou od ostatních, snížit jim zálivku a (pokud nejde o vysloveně stínomilné druhy) dát více na světlo.

    K zaléčení choroby je vhodné použít např. přípravek Saprol (nebo přípravek se stejnou účinnou látkou - dobrý výběr postřiků mají na http://www.agromanualshop.cz/. Nepoužívejte přípravky na bázi mědi.

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  4. Dobrý den, také bych potřebovala poradit co je to za skvrny na Zygopethalu a na Berry Oda. Čím to mám postříkat, nebo co s tím udělat. Moc děkuji za radu.
    S pozdravem Marie
    http://ma-ja1.rajce.idnes.cz/Orchideje_2012#P4304175.jpg
    http://ma-ja1.rajce.idnes.cz/Orchideje_2012#P4024149.jpg

    OdpovědětVymazat
  5. Dobrý den, znovu si dovoluji požádat Vás o radu. Toto se mi objevilo na phale, která měla houbové onemocnění. Prolila jsem ji několikrát Previcurem, odstříhla dva napadené listy, začala prospívat, narostlo jí několik kořenů, nový list a krásný, silný stvol. A objevilo se toto !!!!! Je to jenom na jednom listě, na starých ani na tom novým to není. Co s tím? Vypadá to hrozně. Vyfotila jsem spodní i vrchní stranu listu.
    Děkuji Vám za radu a přeji hezký den.
    Vlaďka
    http://foto.dama.cz/foto.php?f=1068494
    http://foto.dama.cz/foto.php?f=1068493

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      pokud se ten flek nešíří a neobjevil se na nejmladším listu, pak může jít i o reakci na použitý postřik...bohužel se to občas stane. Rostlině by to nemělo ublížit. doporučil bych nějakou dobu zalívat jen čistou vodou (aby se z rostliny i ze substrátu vyplavily látky, které tam nemají co dělat). Po čase (1-2 měsíce) opět začněte do zálivky přidávat hnojivo, které běžně používáte.

      S pozdravem
      O.Lukscheiter

      Vymazat
  6. Dobrý den,
    dne 1.5. jsem Vás prosila o radu. Zřejmě jste moji žádost přehlédl. Prosím koukněte se a poraďte mi. Děkuji moc. S pozdravem Majka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      omlouvám se, ale ty odkazy nejméně od 4.5., kdy jsem se na to chtěl podívat, směřují (alespoň mě) na celkový náhled na fotogalerii...nevím tedy o jaké skvrny jde. Poprosím Vás o aktuální linky. Díky! O. Lukscheiter

      Vymazat
    2. Moc se omlouvám, ale vkládám odkaz znova. Ještě jednou tedy prosím o radu. Moc díky. S pozdravem Majka
      http://ma-ja1.rajce.idnes.cz/Orchideje_2012#P4024149.jpg
      http://ma-ja1.rajce.idnes.cz/Orchideje_2012#P4304175.jpg

      Vymazat
  7. Dobrý den,

    nejprve se omlouvám za velké zpoždění, které má moje odpověď. Nyní k obrázkům:

    Zygopetala touto skvrnitostí trpí poměrně často. Obvykle s ní ale dokážou žít a obvykle se ani nešíří na jiné rostliny. Pokud byste chtěla rostlinu od skvrn očistit, doporučil bych teď během jara nebo léta, kdy je kytka v růstu, odstranit všechny zasažené listy (občas jsou to úplně všechny listy na rostlině), zbytek rostliny vyklepat ze substrátu a namočit do fungicidu se širší působností (např. Ridomil, Baycor, Saprol). Poté rostlinu zasaďte a jakmile zakoření a začne růst, přihnojujte jí slabým rostokem komplexního hnojiva s obsahem mikroprvků. Nové listy by měly vyrůst čisté. Je ale vždy riziko, že choroba je rostlinou prorotlá a listy stejně začnou po čase opět flekatět. dobré je také držet Zygo na stinném, spíše vlhčím místě, které se v létě nepřehřívá.

    Co se týče Dendrobia, občas se tyto skvrny tvoří na starších rostlinách. Obvykle nebývají zhoubné, ačkoli jsou s největší pravděpodobností houbového původu...a po odstřihnutí poškozených listů a aplikaci fungicidu se již obvykle neobjevují znovu.

    Rostliny s fleky na listech je dobré nerosit.

    Dobré je jakkoli postižené rostliny nevystavovat extrémním podmínkám (příliš slunce, výkyvy ve vlhkosti a teplotě, atd...). Měly by mít možnost plynule růst, měly by dostávat pravidelnou slabou výživu hnojením. Pokud je rostlina zdravá, silná a bez stresů, dokáže chorobám odolávat snáze.

    S pozdravema přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  8. Dobrý den,
    moc děkuji za odpověď i za rady. Tyto fleky se objevily loni po letnění a na jiných rostlinách je nemám (orchidejí mám přes 80). Obě rostliny jsou už dost staré, ale protože pořád pravidelně kvetou, tak mi jich bylo líto.
    S pozdravem Majka

    OdpovědětVymazat
  9. Dobrý den,
    nafotila jsem dnes svoje nemocné orchideje a byla bych ráda, kdyby jste mi poradil, co by to mohlo být a co s nimi.
    Moc děkuji
    Majuska
    http://8majuska.rajce.idnes.cz/.nemocne/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, některé ty skvrny mohou být z přehřátí (možná od sluníčka) ale většina z nich vypadá na houbové onemocnění.

      Doporučil bych Vám odstranit napadené listy (přinejmenším ty nejvíce nakažené, v ideálním případě všechny se skvrnami) a použít postřik fungicidem s širším záběrem působnosti. Docela dobře se nám i jiným pěstitelům osvědčily tyto přípravky: Ridomil, Saprol, Baycor. Použít samozřejmě půjdou nejspíš i jiné širokospekrální jedy. Rostliny je dobré po dobu léčení nevystavovat zbytečným stresům (úpal, výkyvy teplot atp.). Jed použijte dle návodu. Vcelku se osvědčilo postřik preventivně po 3-4 týdnech zopakovat.

      3-5 dní po aplikaci fungicidu je celkem vhodné přidávat do zálivkové vody hnojivo, aby se podpořil růst nových listů. Ty by již měly být bez skvrn.

      Orchideje obecně nemají příliš v lásce postřiky na bázi mědi. Na to je dobré při výběru postřiku myslet. Podle fiotek nevypadá situace úplně kriticky...ale popravdě řečeno ani nijak dobře. Doporučil bych proto s aplikací postřiků moc neváhat.

      Přeji Vám hodně úspěchů a samé zdravé kytičky!

      Vymazat
  10. Moc Vám děkuji :-)

    OdpovědětVymazat
  11. Dobrý dne, pane inženýre,
    chtěla bych vás také požádat o radu. Na dvou vandách se objevilo toto
    http://jedubaba1.rajce.idnes.cz/bestiar/
    Poradíte mi, prosím co to je a co na to?

    A ještě se chci zeptat. Vandy, které mám od vás jsou něčím, zřejmě preventivně ošetřeny. Mohla bych vědět čím?
    Díky moc Langerová

    OdpovědětVymazat
  12. Dobrý den,

    takovéhle skvrny na nejmladších listech jsou obvykle mechanického původu (list se více ohne, při manipulaci se do něj člověk opře, nechtě rýpne, apod...tím, jak je mladý list měkký, poškodí se snadněji než vyzrálé, pevné, starší listy.) Občas se pak do rány dostane druhotně infekce. Není proto od věci použít preventivní postřik nějakým širokospektrálním fungicidem. Rostlinu je dobré nevystavovat zbytečným stresům (sucho, příliš světla, chlad nebo velké a rychlé výkyvy teplot...)

    Vandy (a v podstatě všechny rostliny ve sklenících) preventivně ošetřujeme zhruba každého čtvrt roku fungicidem (momentálně Baycor, Mesurol nebo Ridomil) a insekticidem (Nurelle D, Vaztak, dříve zejména Cyper, neboť byl účinný). S největší pravděpodobností jsou zmiňované stopy po postřiku jedním z fungicidů.

    S pozdravem
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat