Špatný růst

Občas se stane, že rostlina nemá ani škůdce, ani chorobu a přesto nevypadá, jak by měla. Může jí chybět vhodné výživa, správná péče...možná jenom dobré slovo, kdo ví. Zkusíme na to přijít.

21 komentářů:

  1. Dobrý večer pane Ondřeji, díky za tuhle Vaší poradnu, je fajn, že se mohu zeptat na problém s poupaty u mého Psychopsis Butterfly. Od prosince minulého roku, kdy květní stvol dorostl, tvoří sice poupata, ale ta při velikosti 1-2 cm zežloutnou a odpadnou a jede další poupě s tím samým výsledkem. Stojí na jihozápadním okně, kořeny rostou, zdá se být jinak vpohodě. Přes zimní období jsem rosila po 3-4 dnech, nestojí nad topením, substrát má hrubý kůrový, rychle vyschne. Fakt netuším, co se mu nelíbí :o(. Jedna možnost, co mě ještě napadá - přesadit ho, ale nevím jestli by to zvládnul s tím květním stvolem. Poradíte? Děkuju Lenka

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den,

    Psychopsis je poměrně světlomilný druh a v zimním období v naší zeměpisné šířce obvykle moc světla nebývá. Problém je v tom, že při nedostatku světla převládá disimilace nad asimilací (zjednodušeně řečeno rostlina víc látek spotřebuje než vyrobí) a jakýsi "pud sebezáchovy" rostlině velí zbavit se všeho "zbytečného". Květy a poupata (občas i lity) takovými zbytnými částmi jsou. Rostlině k přežití v zásadě stačí listy a kořeny (občas jen kořeny...a občas třeba bezlisté pahlízy, to je u různých orchidejí různé; na věci to ale nic zásadního nemění).

    Další možností je příliš vláhy. Mě osobně se zdá rosení 3x týdně moc...ale pokud máte rostlinu na sušším místě, je možné, že vysychá dost rychle a méně vody by jí spíše uškodilo. To zvažte podle sebe. Mezi zálivkami by měl substrát úplně vyschnout (proschnout).

    Další možností, která je vcelku běžná, je obsah různých znečišťujících látek ve vzduchu. Zejména v zimním období se tento problém může vyskytnout tam, kde třeba v okolí hodně lidí topí uhlím, občas vadí i plynová kamna...poupata jsou na tohle obecně háklivá (ze zkušenosti vím, že některé zahraniční orchidejové firmy mají výslovný zákaz kouření v prostorách, kde jim kvetou orchideje...) Tomuto poškození se obvykle nedá moc zabránit, protože vzduch se spalinami z komínů se do místnosti zkrátka tak jako tak dostane. Určitým řešením by mohlo být dát rostliny do místnosti, kde se málo větrá (a zároveň ale pozor na dostatek světla; pokud jde o volbu mezi světlou a větranou místností a tmavší ale větranou, rozhodně volte tu světlejší).

    Snad poslední z takových běžnějších příčin by mohla být nedostatečně vyživená rostlina. Máme odzkoušeno, že rostliny hnojené od jara do podzimu alespoň jednou za deset až čtrnáct dnů vykvétají bohatěji, s výraznějšími barvami a trvanlivějšími květy než rostliny, které dostávaly tytéž koncentrace téhož hnojiva jednou za 4-6týdnů. Samozřejmě je dobré dodržovat výrobcem doporučené koncentrace, jelikož orchideje jsou citlivé a mohou reagovat popálením, u pevných hnojiv zasolením a pozvolným odumíráním.

    Snad Vám tato rada pomůže najít řešení vašeho problému, nebo alespoň napoví, kde by mohl být problém...

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak jste měl, pane Ondřeji, pravdu - bylo to (pro mě překvapivě) zálivkou :o/. Vysypala jsem ho z květináče a zjistila jsem, že na povrchu byl sice vyschlý, ale uvnitř mokrý. Vyměnila jsem substrát a květináč za hliněný namísto neprůhledného plastového a vypadá to že se konečně dočkáme květu, poupě krásně narůstá. Moc vám děkuju. Lenka

      Vymazat
  3. Dobrý den, u jedné staré phaly mám takovéto jakoby prolamované listy: http://2i.cz/b8cd85af7c Může se jednat o nadbytek dusíku? Nebo jí chybí/přebývá něco jiného? Díky za odpověď

    OdpovědětVymazat
  4. Dobrý den,

    takhle na první pohled bych to tipoval na virózu. Prosím pěkně, ty světlé skvrny, co jdou ve stejném směru jako žilnatina (po délce listu), jsou viditelné i na spodní straně listu?

    V každém případě bych Vám doporučil rostlinu umístit co nejdál odo ostatních. Nejlépe by bylo umístit rostlinu na teplé, polostinné místo a přihnojit nějakým komplexním hnojivem (v 1/3 - 1/2 koncentraci než je doporučená a hnojit pokaždé nebo ob zálivku). Vcelku dost stopových prvků obsahuje mnoho hnojiv, mohu jmenovat Wuxal, hnojiva firmy Explantex a Biplantol. Poslení dvě jmenované máme též v našem eshopu (www.lukscheiter.eu).
    Vodu, která Vám proteče při zálivce z této rostliny již dále nevyužívejte (ani na jiné pokojovky).

    Viróza jako taková se v zásadě léčit nedá (existují sice antivirotika, ale v případě domácí léčby je ekonomičtější poškozenou rostlinu nahradit nějakou novou...), lze jen potlačit tím, že udržujeme rostlinu ve výborné kondici. Silná rostlina jaksi virus omezuje. Riziková období, kdy se obvykle viróza opět ukáže je například kvetení, přesazování, přemístění do jiných podmínek, zkrátka vždy když je rostlina nějak oslabena či má zvýšený výdej energie (kvetení).

    Obecně bych doporučil se virózou zasažených rostlin zbavovat. Vždycky existuje riziko přenosu infekce na ostatní pěstované rostliny (hmyzem, vodou, přes nástroje při přesazování či jiné údržbě...) a škoda tak může být v důsledku jen větší...

    Pokud by se jednalo o přebytek dusíku, jak zmiňujete, mohly by být listy zvlněné, ale nebyly by podél žilnatiny ty světlejší skvrny.

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  5. Doma vám vyfotím i spodní stranu, ale myslím, že ty světlé skvrny, co máte na mysli, jsou jen fotkou zkreslený prach usazený v těch prolamech. Všem phalám utírám listy od prachu a tady to prostě moc nejde, protože se na listech dost drží. Doma zkusím ještě lépe nafotit. Zatím děkuji za rady.

    OdpovědětVymazat
  6. Dobrý den, omlouvám se za zpoždění, ale nefungoval mi týden internet. Takže tady jsou slíbené fotky: http://2i.cz/67e12f05d6 http://2i.cz/54d21c36e5

    OdpovědětVymazat
  7. Dobrý den,

    ano takhle to opravdu vypadá spíše na přehnojení...řešením je používání čisté zálivkové vody (dešťovka, převařená, apod...) po dobu zhruba 6-8týdnů. (nic se nestane pokud vydržíte déle, ale obvykle už je to zbytečné).

    Jen pro úplnou jistotu, koukněte se na kořeny - zejména na nově narůstající špičky, aby nebyly popálené tím hnojivem taky, pak by bylo dobré buď rostlinu přesadit nebo proplachovat destilovanou nebo demi vodou, aby se soli ze substrátu co nejdříve vypláchly.

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  8. Dešťovkou zalévám a moc nehnojím , ale teď hnojivo vynechám úplně, děkuji moc za radu! Každopádně to bude asi následek loňského roku, kdy jsem používala silné hnojivo a nějak se nezabývala koncentrací. Teď už mám konduktometr a šetrná hnojiva, tak to snad bude dobré.

    OdpovědětVymazat
  9. Dobrý den.
    Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně Phalaenopsisu. Dostala jsem jeden, který nemá vrchní list, místo něj má hned u následujícího listu uschlý pahýlek. Rostlině rostou nové kořeny. Co s ní mám udělat, aby ji narostl nový list nebo se rozmnožila? Nerada bych o ni přišla, hezky kvete.

    OdpovědětVymazat
  10. Dobrý den,

    doporučil bych dát rostlině hlavně čas. Pokud je místo,kde by měl správně být vrchní list zavadlé a ne jakoby "rozbředlé", změklé, je všechno v pořádku.

    Důležité je, aby "srdíčko" rostliny (zkrácený stonek, ta část rostliny odkud vyrůstají listy) bylo na omak pevné. Pokud, jak píšete, raší nové kořeny, mělo by být všechno v pořádku.

    Co se týče péče, věnujte se rostlině tak jako ostatním, jen se zkuste vyvarovat zálivky nebo rosení rostliny svrchu (do růžice).
    Časem by měl narůst nový list (pokud byl vrchol poškozený více, spíše zboku rostliny naroste úplně nová rostlina).

    Pro podporu růstu můžete použít například hnojivo Biplantol Vital NT, nebo hnojiva s obsahem stopových prvků (Wuxal, Kristalon, Orchimix, atp...)

    Rozhodně si myslím, že nemusíte mít o rostlinu strach. Jistě Vám bude dělat radost!

    S pozdravem a přáním mnoha pěstitelských úspěchů
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  11. Dobrý den, poprosím o radu, na jarní Floře Olomouc jsme zakoupili
    od Vaší firmy Cambrii, tento týden jí začaly opadat květy.
    Mám ji umístěnou v pokoji na jižní stranu.Mohu poprosit o radu
    ohledně pěstování aby prospívala.Děkuji

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      může se jednat o reakci na změnu podmínek. Bohužel se to občas stane. Přecijen v pěstírně je trochu jinak než u Vás doma...

      Důležité je, sledovat, jak se bude chovat rostlina. Pokud Vám poroste, vyžene nový výhon, apod...pak je všechno v pořádku a můžete se těšit na další kvetení.

      Cambrii bych v pokoji s oknem na jih doporučil umístit spíše doprostřed místnosti někjam na stolek, apod. Přímo na okno bych jí dal v pokoji orientovaném na sever nebo východ...

      S pozdravem a přáním mnoharadostí (nejen) s touto rostlinou
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
  12. Dobrý den,
    mám dotaz, pořídila jsem si v létě Vandu, krásně kvetla, avšak teď, co i květ uschl a nastalo zimní období, začala pouštět odspoda lista, které začaly od stonku usychat, mám ji zavěšenou na záclonové tyči u okna, rosím ji pravidelně odstátou vodou a hnojím, jednou za týden kořeny namočím do vody.
    Děkuji za jakoukoli radu, nerada bych o no přišla..
    Zelenská V.

    OdpovědětVymazat
  13. zde ještě přikládám odkaz na fotky http://foto.dama.cz/foto.php?f=1108231http://foto.dama.cz/foto.php?f=1108230

    OdpovědětVymazat
  14. Dobrý den, no tedy tahle Vanda nevypadá moc dobře...popravdě bych jí nedával velké šance na přežití (nebo to bude trvat hodně dlouho, než se dá dohromady)

    Důležité je ji teď přes zimu držet na co nejsvětlejším místě. Spíše na teplejším místě, bez větších výkyvů teploty. Kořeny roste častěji. Měly by začít narůstat, oživnout. (můžete přidat i trochu listového hnojiva, nebo máte-li Biplantol Vital NT, pak by ten jistě posloužil dobře...ale nemáte-li ho, kvůli téhle rostlině se myslím spíš nevyplatí jej kupovat) Zálivkovou vodu používejte měkkou (převařenou, dešťovou; eventuálně i destilovanou nebo "demi" s přídavkem hnojiva).

    Přeji hodně štěstí při záchraně!

    OdpovědětVymazat
  15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

    OdpovědětVymazat
  16. Dobrý den, rád bych se prosím zeptal na Váš názor. Již třikrát jsem se pokoušel pěstovat Dionea muscipula ve skleněné misce v rašelině na jižním okně a pokaždé to skončilo stejně, tedy po čase začala rostlina černat (listy uhnívaly) až úplně zašla. Troufám si tvrdit, že jsem dodržel zásady pro pěstování, které máte uvedené u této rostliny na Vašem webu až na zálivku - nepoužil jsem měkkou vodu, ale spíše tvrdší. Myslíte, že by to mohl být důvod neúspěchu?
    Pro úplnost, ve stejné míse jsou ještě dvě Drosery a ty prospívají dobře.
    Děkuji,
    J.O.

    OdpovědětVymazat
  17. Dobrý den,

    problém je určitě v té tvrdé vodě. Bohužel, mucholapky si s ní neporadí. Jsou z přírody zvyklé na život v kyselejší půdě, kde je zcela měkká voda. Zkuste - pokud ještě rostlina jeví nějaké náznaky života - začít zalívat destilovanou vodou. Nechte ať v ní květináč i nějakou dobu stojí (klidně i den). Soli ze substrátu by se mohly vylouhovat, po dni či dvou přebytečnou vodu vylijte, prolijte destilkou až proteče skrz substrát, přebytečnou vodu vylijte a nechte substrát mírně(!) proschnout. Poté opět ponořte do destilované vody, atd... Může to trvat delší dobu, ale mohla by Vám začít opět růst. Nedá se to ale říct se 100% jistotou, záleží jak moc už je rostlina tvrdou vodou "zalepená".

    OdpovědětVymazat
  18. Dobrý den, o Vandě se tu již psalo, ale chtěla bych Vás poprosit o radu co udělat, když příjde o všechny kořeny? Jestli použít rašeliník a jen tak ji tam posadit a nebo použít kurový substrát s polystyrenem? Pěstuji je v nízkých skleněných vázách, ostatní pouští nové kořeny, jedna pokvete a jedna přišla náhle o všechny kořeny. Děkuji za jakoukoliv radu.

    OdpovědětVymazat
  19. Dobrý den. Dostala jsem orchidej Miltonia a začala mi chřadnout. Než sem si jí dovezla domů paní u které jsem jí měla ji vždy v neděli zalila uplně po okraj květináče (přímo plavala) no a já když sem si jí přivezla domů tak jsem s tohle metodou skončila. A zalévala jsem jí jen mírně a jednou za týden ji šoupla do vany s vodou na 20 minut. Jenomže květy začali usychat a trochu zapáchat. Listy má krásně zelené a trochu gumové. Kořeny bíle. Na kmenu nebo jak se tomu řiká se mi začali tvořit hnědě suché skvrny. Substrát má stále vlhký . Nevím co s ní a hlavně nechci aby umřela. Děkuji za radu

    OdpovědětVymazat