Různé

Zde bychom rádi slyšeli Vaše názory na obsah poradny. Pište návrhy, co by Vás zajímalo. Pokud se sejde vícero podobných názorů, rádi zřídíme nové fórum. Můžete nám sem napsat, co se jinam nevešlo (a týká se rostlin).

17 komentářů:

  1. Dobrý den dnes se mi podařilo ulomit květ od Phalaenopsis. 2kvílky zůstali na květině a 4 jsou ulomené. Mám nejakou šanci upadnuté kvíky zachránit???

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den,

    bohužel v domácích podmínkách ulomený květní stvol nezachráníte. Je ale možné, že se zbytek květního stvolu v některém očku rozvětví a v růstu bude pokračovat tato nová větev.

    S pozdravem a přáním hezkého dne
    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  3. Dobrý den, moje mamka má problémy s orechidejemi Phalaenopsis. Když si je přinese domů tak jí kompletně opadají všechny kvítky a to třeba během 3 dnů (i když mě doma kvetou uplně bez problémů jednu jem si kupovala v polovině února a pořád mám ještě všechny kvítky). Nevíte v čem by mohl být problém. Možná že se jí prostě tenhle typ rostlin v bytovce nepůjde. Děkuji Vám moc za odpověď.
    S pozdravem Dáša

    OdpovědětVymazat
  4. Dobrý den,

    nejspíš nepůjde o problém s bytovku jako takovou (lidí, co pěstují Phalaenopsisy v paneláku jsou milióny) ale o to, že se podmínky v tom bytě něčím výrazně odlišují od těch, ze kterých rostlina přišla...a dost možná i od těch, které máte doma Vy sama.

    Zkuste se podrobně podívat na to, co se může lišit (teplota, způsob větrání - jestli třeba netáhne i přizavřeným oknem na rostliny na parapetu, problém může způsobit i pokud lidi hodně kouří, špatně seřízené plynové vafky...příčin znečištění vzduchu je spousta...)
    Osobně bych tu potíž viděl ve vzduchu, jelikož na nic jiného rostliny tak rychle nezareagují (pominu-li ledovou nebo naopak horkou vodu, případně vodu s opravdu extrémní koncentrací hnojiva či postřiku, případně porosení přímo na květy takovou vodou, jestli rostliny nedostanou "na uvítanou" plnou zálivku, po které zůstane v misce stát voda...atd.)
    Chce to jen pozorně sledovat, co přesně a co všechno se s rostlinami po přinesení děje. Obvykle je to na první pohled nějaká maličkost...nicméně maličkost rozhodující.

    Další otázka je, zda se toto děje i květy, které vykvetou nově? (myslím ne ty kvítky z obchodu již donesené, ale pokud už nějaké zkoušely vyrašit doma...) Obvykle květy vyvinuté v daných podmínkách jsou k nim odolnější.

    Určitě bych ale doporučoval pěstování Phalaenopsisů nevzdávat. V okamžiku, kdy člověk přijde na to "jak na to", zjistí že to za tu práci stálo.

    Hodně štěstí při pěstování a radosti z každého nového kvítku Vám i Vaší mamince!

    Ondřej Lukscheiter

    OdpovědětVymazat
  5. Dobrý den,

    i když to podle teplot tak nevypadá, tak máme opět jaro. Rád bych opět letos navštívil Vaši překrásnou prodejní výstavu "Dny tilandsií", ale nikde jsem na Vašich stránká nenašel datum pořádání letošní vystavy. Jsem z daleka a pořebuji si to naplánovat předem. Znáte už letošní termín pořádání?

    Předem děkuji za odpověď
    David

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, termín letošní výstavy je 31.5. - 9.6.. Denně bude otevřeno od 9 do 17hod. Informace průběžně najdete na www.lukscheiter.cz, kde je také odkaz na naše Facebookové stránky, kam též některé novinky dáváme. Sortiment nabízených rostlin pak zveřejníme na www.lukscheiter.eu.

      Těšíme se na setkání s Vámi!

      Vymazat
  6. Dobrý den,

    Rád bych Vás pozval na nově zavedené fórum pro pěstitele exotických rostlin. Pokud budete mít zájem se do projektu připojit, velice rádi Vás přivítáme. :-)

    http://exoticke-pestovani.cz

    S pozdravem,

    Vlk

    OdpovědětVymazat
  7. re: možnost fixace zlomeného květního stvolu:
    Dobrý den, teoreticky takový srůst možný je. Nutné je ale stihnout to, než zlom zaschne a buňky začnou odumírat. Prakticky má možnost znovu srůst jen nalomený květní stvol, přičemž úspěch zásahu bude záviset na rychlosti zásahu. Pokud byste stvol zlomil, hned narovnal do původní polohy a zafixoval, pak asi nebude problém. Pokud by se zlomil úplně (ulomená část by odpadla), takřka jistě už nesroste.

    OdpovědětVymazat
  8. Dobrý den,prosím poradíte?Mám 1,5 roku phalaen.corningiana xspeciosa -vloni mi vyhnala dva květní stvoly-asi 10 cm dlouhé,které nevykvetly,letos už má další květní stvol,který také nekvete,jen se nakonci naznačí květní pupeny,ale opravdu jen naznačí.Teď jí vyrazil další vpořadí 4.Orchidej je na jižním okně,kořeny má zdravé,hnojím hnojivem na orchid.1x za 14 dní ,vzduš.vlhkost odpovídá.Myslím si ,zda není rostlina mladá nebo nevím,co dělám za chybu.Mám ty nekvetoucí stvoly odstřihnout-i když jsou krásně zelené,nebo je mám nechat?Mám i jiné phalaen.,ale u nich se mi to nikdy nestalo.Děkuji za radu.Přeji hezký den. Pavla

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den,

      takovéto nasazení a hned shození pupenů bývá často způsobeno nějakou potíží u kořenů. Vím, že píšete, že kořeny jsou zdravé, ale zkuste se pečlivě kouknout na kořeny, jestli mají živé (alespoň nějaké) špičky, jestli jsou na omak pevné, bílé (po namočení zelenají)...nebo jestli se mezi nimi objevují i hnědé, na omak jakoby papírovité nebo hodně měkké. V každém případě bych doporučil vyměnit substrát za nový, vzdušný. Starý substrát časem sesedá a nedovoluje dobré provzdušnění...a to může být příčinou opadávání poupat. (a kořeny mohou vypadat zdravě...) Také se dobře podívejte, jestli v substrátu není škůdce (i malé mušky "octomilky" jsou pro kořeny škodlivé).

      Nekvetoucí stvoly klidně nechte. Odstřihl bych je až by začaly samovolně hnědnout, odumírat. U botanických druhů (i když tedy vaše rostlina je už primární hybrid...ale v pořád blízký přírodním druhům) se stvol nechává, obvykle i proto, že se na něm může výhledově vytvořit nová rostlinka.

      Podívejte se také na hnojivo, které používáte, jestli obsahuje mikroprvky. Obvykle i to pomůže při boji s opadáváním.

      S pozdravem a přáním hezkého dne
      Ondřej Lukscheiter

      Vymazat
    2. Pane ing.,děkuji za odpověď.Ale ony mi květní pupeny neopadaly,ale vůbec nerozkvetly-jsou tam pořád,ale nezvětšují se,jsou stále stejné.\orchid.dále roste-nový zdravý list.Zkusím přesadit,ale byla přesazena na jaře.Uvidím,co bude po přesazení.Děkuji za radu.Hezký den P.

      Vymazat
  9. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost množení orchidejí ze semínek. Ve většině odkazů je napsáno, že se výsev musí provádět za sterilních podmínek na agar. Někde je uveden klasický výsev rovnou na substrát. Ale není uvedeno zda tam jsou přítomné symbiotické houby, které semínka potřebují. V obchodě jsem narazila na symbiotické houby, které se dávají k pelargoniím, surfiniím atd. Existují i nějaké houbičky pro orchideje, aby se nemusely pěstovat za sterilních podmínek? Děkuji za odpověď

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, výsev mimo sterilní podmínky je možný (v přírodě se to tak děje už desítky tisíc let...a podle rozšíření a množství orchidejí jde o celkem úspěšný způsob.) Jediným problémem je, že z tisíců (druh od druhu až statisíců) semen vyroste jen několik málo rostlinek. Oproti tomu ve sterilních podmínkách je úspěšnost blížící se 100% vyklíčených.
      Na konferenci Interorchid byla přednáška na toto téma. Z ní vyplynulo, že přidávání symbiotických hub není nezbytné. Hyfy těchto hub jsou takřka všude. Přednášející ukazoval výsevy na běžné smrkové piliny, na keramzit, do okolí ostatních orchidejí....zkrátka na více různých podkladů...a všude byla úspěšnost tak nějak stejná. Důležité je udržovat vhodnou vlhkost podkladu i vzduchu, teplotu bez větších výkyvů (20-25°C), spíše stinné místo. V neposlední řadě je dobré nenechat se odradit prvním neúspěchem a zkoušet a zkoušet.

      Přeji hodně štěstí
      O. Lukscheiter

      Vymazat
    2. Děkuji za odpověď. Hodně mě povzbudila, určitě vyzkouším více variant. Můžu se zeptat jaká asi byla uspěšnost u nesterilního výsevu?

      Vymazat
  10. Dobrý den,
    pro své běžné orchideje používám substrát, složený z kůry, kokosových chipsů s přídavkem rašeliníku. Při "zálivce" většinou ponořím celý květináč zhruba na půl hodiny do vody a pak nechám odkapat. Vodu v nádobě používám i několikrát, a nakonec k zálivce jiných kytek zejména, jestliže do vody přidávám hnojivo. Myslel jsem si, že je to pro kytky dobré a případné neúspěchy jsem přisuzoval spíše tomu, že se kytky rozhodly se mnou již nebýt. Měl jsem ale již dříve podezření, že se substrátem asi není něco v pořádku, přestože mi např. Phallenopsis teď docela slušně kvetou. Dnes jsem změřil pH (pH test pro akvaristiku) a zjistil, že ta voda po vyloužení substrátu má hodnotu pH okolo 4-4,5. Tak jsem separátně "naložil" všechny 3 složky substrátu a zjistil, že této hodnoty dosahuje výluh z rašeliníku. Výluhy z ostatních dvou složek byly mírně kyselé. Mám rašeliník ze substrátu vyloučit, nebo se dá nějak neutralizovat, nebo co s tím?
    Děkuji
    Karel

    OdpovědětVymazat
  11. Mám dotaz ohledně odnožování sukulentu. Vůbec nevím, jaký je to druh, takže bych ráda poslala fotku, pokud je to možné. Neustále vyhání malé rostlinky, ale po odštípnutí se mi nedaří nechat je zakořenit.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, pošlete prosím fotku na ondrej@lukscheiter.cz. Děkuji

      Vymazat